יוטיוב מנהלת הליגה נשים אינסטגרם מנהלת הליגה נשים מנהלת הליגה נשים פייסבוק
הפועל ראשל"צ מכבי הפניקס חיפה מכבי אשדוד נווה דוד רמלה א.ס רמה"ש הפועל בני פתח תקווה מכבי רמת גן אליצור חולון בנות הרצליה אליצור ויראלי תל אביב

"רוצה להאמין שבחרו בי כי אני טובה ולא כי אני אישה"

מאמנת אליצור ויראלי ת"א, דניאלה ראובן, היא אחת משתי המאמנות הראשיות היחידות בליגה # בראיון אחרי הניצחון המרשים ביום שני על מכבי רמת גן היא דורשת שיכירו בה כאשת מקצוע ולא כנושאת דגל מגדרי, מצהירה שתשמח לאמן גם גברים וטוענת: "חשוב לי שנהיה חממה לשחקניות צעירות"
23/12/2021
"רוצה להאמין שבחרו בי כי אני טובה ולא כי אני אישה"
שלושה ימים אחרי הניצחון הגדול 71:77 על הדאבליסטית מכבי רמת גן ובאליצור ויראלי ת"א מתפנים כבר לחשוב על ניצול המומנטום לקראת הסיבוב השני של העונה. מאמנת הקבוצה, דניאלה ראובן, היא אחת משתי הנשים היחידות שמשמשות מאמנות ראשיות בין עשר קבוצות ליגת העל, אבל זו ממש לא הדרך שבה היא רוצה להיזכר או להותיר חותם. "זה טוב וחשוב שיש מאמנות. מצד שני אני רוצה שישפטו אותי בזכות היכולות המקצועיות שלי ולא בגלל המגדר שלי - בדיוק כמו שלקחו אותי למחלקת הנוער של מכבי ת"א למרות שהייתי שם האישה היחידה", היא אומרת באופן נחרץ. "כרטיס הביקור צריך להיות היכולות על הקווים ולא המין. אני רוצה להאמין שבחרו בי כי אני טובה, ולא כי אני אישה".
זו עונתה הראשונה של ראובן בליגת העל, אחרי ששימשה במשך שנתיים מאמנת ראשית בהפועל כפ"ס מהליגה הלאומית. "אני אמנם רק בת 32, אבל מאמנת מגיל 16, כלומר כבר 16 שנה. אימנתי גם כששיחקתי. הבנתי מהר מאוד ששחקנית גדולה אני לא אהיה ותמיד עניין אותי לאמן. אני חושבת שזה כלי נהדר להשפיע על הרבה מאוד אנשים. זה אמצעי לעזור ולהיות סוג של מנטור והתחום הזה עניין אותי מאוד כבר כשחקנית צעירה".ראובן התחילה את קריירת האימון שלה כאמור בנוער (בנים) במכבי ת"א. "מבחינתי מכבי זה הבית, ובית הספר הכי טוב שיכולתי לקבל לחיים. אני לגמרי רואה את עצמי חוזרת גם לאימון גברים. אני לא רואה את זה כשני ענפים שונים. ברור שיש התאמות בין כדורסל נשים לגברים, כמו בין נוער לבוגרים, אבל אני רואה את עצמי משתלבת גם שם. איפה שיש הזדמנות להתפתח אני ארצה להיות שם".
גם בהתייחס לקבוצה שלה, שעדיין ממוקמת אחרונה בטבלה, ראובן נשמעת אופטימית אחרי הניצחון על מכבי רמת גן. "ביום שני הגענו למצב ששיחקנו מאוד קבוצתי. כל הבנות על המגרש נתנו את התפוקה שהן יכולות ובעיקר צמד הישראליות המובילות, נועה זלבנסקי וירדן דנן, שאני מקווה שזו רק יריית הפתיחה להראות את היכולות שלהן.
"סוף סוף קיבלנו את כולן יחד ולא שחקנית אחת שבולטת בדקות מסוימות ואחרת בדקות אחרות. אלה לא רק הנקודות, אלא התפוקה בכלל. נועה זליבנסקי למשל סיימה עם 5 ריבאונדים ו-50 אחוז לשלוש וחמישה אסיסטים. המדד שלה עמד על 20. ירדן דנן 14 נקודות, עם שלוש חטיפות ושישה ריבאונדים - זה משהו שעוד לא היה לנו, וגם כקבוצה, שמרנו ממש טוב, היינו מאוד קשוחות ולקחנו 21 ריבאונדים התקפה".
 
לפני הניצחון על רמת גן חוויתן שני הפסדים קשים ביותר מ-30 הפרש. למה זה קורה, יש בעיה מנטלית בקבוצה?
"אני חושבת שהיו בעיות מקצועיות וגם בעיות הסתגלות. בשני המשחקים האלה באיזשהו שלב נשברנו. גם הפעם היינו יכולות להישבר כי רמת גן פתחו את המשחק עם 0:8 והיה כבר 2:10, אבל הפעם ידענו לחזור למשחק".
 
מה קרה הפעם?
"אני חושבת שהקבוצה מתחילה להתגבש. כל אחת מתחילה להבין את מקומה ואנחנו מבינות איך לשחק יחד ולנצל את החוזקות של הבנות. מעבר לכך, אנחנו בתהליך. יש גרף ומבחינתי הוא במגמת עלייה. קבוצה צעירה סובלת הרבה מחוסר יציבות, אבל אני מקווה שהזמן יעשה איתנו טוב. עדיין אסור לשכוח שזו עולה חדשה לעומת קבוצות עמוקות יותר. יש בליגה הזו קבוצות בדרג אחר".
 
הזרות שלכן דומיננטיות, אבל פחות מאשר בקבוצות אחרות. זה קשור לענייני תקציב או שיש אצלכן דגש על שיתוף ישראליות?
"אנחנו מאוד רוצות שהישראליות יהיו חלק דומיננטי והמטרה היא לקדם אותן. אנחנו רואים את השיפור האדיר של נטע רפאל. עד שפניתי אליה בקיץ האחרון היא חשבה להמשיך בליגה הלאומית באס"א ירושלים, והשנה היא בכרטיס כפול. משתפרת ממשחק למשחק ומקבלת זימון לנבחרת הבוגרת. מבחינתי אם נטע רפאל מקבלת זימון ואם רוני זהות תקבל זימון לעתודה זה כרטיס הביקור שלנו".
"לגבי הזרות, יש לי שתי רוקיות – קרינגטון שזו שנה ראשונה מחוץ לארה"ב וגם קיארה לסלי שהיא רוקית למרות ששיחקה ברוסיה בשנה שעברה תחת מגבלות הקורונה – ויש הבדל עצום בין רוסיה לפה. הן שתי זרות סופר צעירות ולידן רק ג'נה סמית' הוותיקה אני מרגישה את שכר הלימוד הזה של הזרות והישראליות בנאיביות, וזה עלה לנו בתחילת העונה. ברוב המשחקים שהפסדנו חסר לנו רק הגרוש ללירה".
 


אתן מתקשות לעבור את ה-70 נקודות למשחק. מה אפשר לעשות כדי לשפר את זה?
"אנחנו עדיין עובדות על הכימיה ועל המקומות שכל אחת צריכה לקבל בהם את הכדור כך שזה יתאים לנקודות החוזקה שלה. ככל שנשמור יותר טוב ויהיו לנו יותר פוזשנים, נוכל אולי בטעות לעשות גם יותר מתפרצות. שלשום למשל היו לנו 20 נקודות ממה שנקרא הזדמנות שנייה ו-12 ממתפרצת. תמיד מחפשים נוסחת קסם, אבל חוץ מאחוזי קליעה יש תיאום – אם כל אחת תיקח את הזריקות שלה, גם אחוזים ישתפרו".
 
למה את מצפה מהקבוצה לקראת הסיבוב השני אחרי שהיא כבר עברה את טבילת האש שלה?
"המטרה הראשונה היא להישאר בליגה. השנייה היא להמשיך לפתח את השחקניות הישראליות שלנו – זה מאוד חשוב לי – להיות איזושהי חממה לשחקניות צעירות שרוצות לפרוץ ולהתקדם ולא יקבלו דקות במקום אחר. שלישית, לעשות סיבוב יותר מוצלח מהסיבוב הקודם, כלומר לא רק במספר הניצחונות אלא גם ברמה המקצועית – בשטף, ברמת המחויבות, ובהבלטת נקודות החוזקה שלנו. יש לנו את אחד המתקנים הטובים בליגה, כנראה הכי טוב. זכיתי לעבוד עם צוות קטן מאוד אבל סופר איכותי. יחידת קומנדו. יו"ר, מנהלת ועוזר מאמן בתנאים טובים – עכשיו רק צריך שגם הכדורסל יתחבר".