יוטיוב מנהלת הליגה נשים אינסטגרם מנהלת הליגה נשים מנהלת הליגה נשים פייסבוק
הפועל ראשל"צ מכבי הפניקס חיפה מכבי אשדוד נווה דוד רמלה א.ס רמה"ש הפועל בני פתח תקווה מכבי רמת גן אליצור חולון בנות הרצליה אליצור ויראלי תל אביב

הרחבת פערים

שתי הקבוצות החמות של ליגת העל, אשדוד ורמלה, יצאו למשחקי חוץ מול קבוצות תחתית והבטיחו את הניצחון עוד במחצית הראשונה # מי שישאבו עידוד מהמחזור ה-18 הן הפועל ראשל"צ ובעיקר מכבי חיפה, שחזרו למסלול הניצחונות בתום תקופה לא טובה
07/02/2022
הרחבת פערים
המחזור ה-18 של ליגת העל שוחק ברובו הערב, כשארבעה משחקים הסתיימו בניצחונות של הפייבוריטיות. הפועל ראשל"צ הייתה היחידה מבין הארבע שהייתה צריכה לעבוד עד הרגע האחרון כדי להבטיח את החזרה למסלול הניצחונות.

מכבי הפניקס חיפה – א.ס רמה"ש 69:86
בחיפה ידעו שעל פניו מדובר רק בעוד משחק ליגה, לכאורה אפילו חגיגי בצורה מסוימת מעצם העובדה שהוא חותם את הסיבוב השני, אבל עוד לפני כדור הביניים הראשון היה ברור שמדובר במלחמת על המשך העונה של הירוקות: האם המשבר הנוכחי שאיתו הגיעו החיפאיות למשחק הוא סימן ראשון ליציאתן ממאבק האליפות, או שמא התגברות עליו רק תוכיח עד כמה הן ראויות לתואר.
כבר במחצית הראשונה התשובה הייתה ברורה: חיפה באה לנצח אחרי רצף לא מחמיא של הפסדים לקבוצות הצמאת. קריסטל וון הוליכה את השחקניות מהכרמל עם 10 נקודות ברבע הראשון, שבלטו מאוד אל מול שתי הנקודות הבודדות של הכוכבת של א.ס רמה"ש, שאטורי ווקר. אבל זו לא הייתה רק ההתקפה, אלא גם ההגנה שנתנה עבודה ועצרה את האורחות על 13 נקודות ברבע הראשון לעומת 21.
הרבע השני נמשך באותה מגמה. הזרות בירוק החליטו שהן מוציאות את העגלה מהבוץ ואת המחצית וון סיימה כבר עם 18 נקודות, שהצטרפו ל-13 של ברניס מוסבי ול-9 של צ'לסי הופקינס. העבודה שהצוות הישראלי, שי אלון ותמר זינגר), תרמו רק חמש נקודות לא מנעה מחיפה להוביל 30:45 והזכירה את היכולת ההתקפית מהניצחון 85:95 ברמה"ש בסיבוב הקודם.
רמה"ש חזרה מחדר ההלבשה חדורת מוטיבציה למצק את הפער במחצית השנייה, וג'סטינה מונרו, שממילא שיחקה טוב במחצית הראשונה, המשיכה להוביל את הקבוצה ולקלוע באחוזים טובים (17 נקודות עד סוף הרבע השלישי ב-63 אחוז מהשדה). אלא שזה לא היה יום שחיפה אפשרה אפילו להתקרב אליה. הלוחמות של עומרי צירלין החליטו שאת הניצחון הזה הם לא יביאו רק דרך ההגנה אלא דרך הופעה שתוריד מהן את הלחץ. אחרי שבשבוע שעבר באשדוד הן נעלמו לאורך המחצית השנייה וסיימו את המשחק עם 62 נקודות זכות בלבד, הפעם את הרבע השלישי סיימו ביתרון 53:72, שהבהיר שחיפה לא רק באה לנצח – אלא לתת הצהרה.
אפילו מוסבי, שבמשחקים האחרונים זרקה ללא הפסקה והחטיאה המון, הייתה הערב יעילה וקלעה 23 נקודות באחוזים נאים. אופיר קסטן ונור כיוף תרמו של שלהם מחוץ לקשת והרבע האחרון שוחק למעשה רק כדי להעביר את הזמן. ברמת השרון התאכזבו בוודאי מהיכולת של אנדיה ג'ונס, שנראתה מצוין במשחק הבכורה שלה שבו הובילה את הקבוצה לניצחון על מכבי רמת גן, אבל הערב היא קלעה בשלושת הרבעים הראשונים רק זריקה אחת ל-2 מתוך ה-8 שלקחה, וללא תרומה מהספסל או הצטיינות ניכרת של ווקר, לא היה לאדומות סיכוי של ממש לחזור מחיפה עם ניצחון. 69:86 למקומיות, שיכולות לנשום לרווחה לקראת שלבי ההכרעה של העונה.
 
קלעו לחיפה: וון 34, מוסבי 23, הופקינס 11, קסטן 6, אלון 4, זינגר 3, כיוף 3, טויטו 2.
קלעו לרמה"ש: מונרו 21, ווקר 14, קארש 14, ג'ונס 13, וטורי 5.

אליצור סיגלית רווה אסתטיקס חולון – אליצור נווה דוד רמלה 90:61
בחולון ידעו שהמשחק הזה הוא כמעט משחק על עונה שלמה. מדובר אומנם בסוג של קלישאה, ודאי שאליצור ויראלי ת"א לא מצליחה להיחלץ מהמקום האחרון, אבל שלושה ניצחונות בלבד לאורך כל העונה הם תמרור אזהרה, וכדי לא להסתבך צירפו בתקופה האחרונה בחולון את רניה דיוויס וסידני זמברוטה. השתיים השתלבו מהר בחמישייה החולונית, אבל ללא דניאל רבר שעזבה לרומניה ובלי הגנה מהודקת מספיק, פערי הרמות מול רמלה הנפלאה נראו כבר ברבע הראשון.הקבוצה של שירה העליון, זה לא סוד, נראית מעולה בתקופה האחרונה. היא אומנם הפסידה ביום שישי האחרון לאשדוד, אך גם זה קרה אחרי שישה ניצחונות רצופים וכשהיא מפגינה ככל הנראה את הכושר הטוב בליגה. מה שאפילו יותר מרשים ברמלה הוא חלוקת הנקודות. זה לא רק היתרון 15:24 בתום הרבע הראשון, אלא העובדה שעד סיום המחצית הראשונה שבע שחקניות במלאכת ייצור הנקודות. זריקות מדויקות של דניאל אדאמס עזרו לחולון להתקרב קצת באמצע הרבע השני, אבל התוצאה שלו הייתה כמעט זהה לזה של הראשון. נראה היה שכשרמלה רוצה ללחוץ על הדוושה, אין מי שימנע ממנה לעשות זאת. אז היא לחצה וירדה להפסקה ביתרון 31:47.
לא ברור אם בתחילת הרבע השלישי חולון ויתרה על המשחק או שזו רמלה שיודעת כל כך טוב להוציא את היריבות שלה מאיזון, אבל הקבוצה הביתית נעצרה על 4 נקודות בלבד בשבע הדקות הראשונות ולא הצליחה לעצור את האורחות, שעשו על הפרקט ככל העולה על רוחן. אמה קאנון הובילה את הקלעיות בשחור, אבל היא אפילו לא הייתה צריכה להצטיין במשחק שבו באמת כל שחקניות מרמלה ידעה למצוא את הסל. 44:70 מוחץ לרמלה בתום הרבע השלישי.הרבע האחרון היה כבר לפרוטוקול בלבד. בשתי הקבוצות בחרו ללכת לספסל ולאפשר לכמה שיותר שחקניות ליטול חלק במשחק ולצבור דקות, אבל הפערים בין הקבוצה שרוצה לזכור באליפות בתום העונה, לזו שרוצה רק להישאר בליגה, בלטו לכל אורך המשחק – 61:90 בסיום לרמלה.
 
קלעו לחולון: דייוויס 20, אדאמס 19, דנן 9, זמברוטה 5, קבד 4, חג'ג' 2, כחלון 2.
קלעו לרמלה: דוגלס 18, קאנון 14, הרסלר 13, בארון 12, אייזנר 10, חנון 10, דנג'רפילד 9, אליהו 4.
 
 
הפועל ראשל"צ – בנות הרצליה 75:81
בהפועל ראשל"צ יש מספיק סיבות לדאגה. הקבוצה שנראתה רמה מעל הליגה במשך סיבוב וחצי נקלעה לאחרונה למשבר של שני הפסדים, והמשחק הערב מול בנות הרצליה מהתחתית אמור היה להיות ההזדמנות לחזור לעניינים עם ניצחון משכנע. אם לאורך כל העונה בלטה ג'ני סימס מעל הליגה, אך תמיד קיבלה גם סיוע משאר הזרות והישראליות, נראה היום שסימס נשארה לבד. הכושר של הכוכבת מעיר היין עדיין מצוין ולראייה היא קלעה 12 נקודות רק ברבע הראשון. אלא שבאותו רבע קלעה קריסטי בלוק 2 נקודות, עדן ציפל 3 ודקיה כהן 4. כך אי אפשר להגיע רחוק, בוודאי כשהאחוזים לא טובים וההגנה רחוקה מלתפקד. 22:25 להרצליה בתום עשר הדקות הראשונות.
קריסטין סימון ובריטני בראון המשיכו לסחוב את הקבוצה מהשרון על גבן גם ברבע השני (סיימו את המחצית עם 27 נקודות משותפות). רק השיפור בהגנה הראשונית איפשר לה לסגור את הפער ולעלות ליתרון ראשון של 29:30 בעקבות שלשה של ציפל, 5:44 דקות למחצית.
הרצליה היא אומנם קבוצת תחתית אבל אם יש משהו שהיא מוכיחה כבר שבועות ארוכים זו העבודה שקשה מאוד לשבור אותה. היא אומנם קלעה עשר נקודות בלבד ברבע השני, היא גם לא הצליחה למנוע מסימס להגיע ל-20 נקודות עד למחצית, אבל העובדה שעצרה את יתר השחקניות בראשון לציון ולא נתנה לפער לגדול גם כשזה כבר נפתח לקראת ההסקה, איפשר לה לרדת לחדר ההלבשה בפיגור מינימלי של 40:35.
המחצית השנייה של ראשון לציון התחילה באופן קטסטרופלי. מעבר לחוסר התיאום בהתקפה, נראה היה שההגנה לא מוכנה להרצליה. שחקניות שמצאו את עצמן פנויות, איבודי כדור במרכז השדה וזריקות נואשות עם ריבאונד ארוך שנפל בידיים של ההגנה היו הסיבה שבגללה האורחות לא התקשו להפוך את המשחק ולעלות ליתרון 48:52 במשחק משולל כל סדר, בטח מצד הקבוצה הביתית. פסק הזמן שהזעיק זין ארז סייע לקבוצה שלו לחזור חדה יותר ולהשיב אליה תוך דקה את היתרון.
היה מעניין לצפות במהלך הרבע הזה במאי רווח. אחרי שהחטיאה ארבע זריקות מהשלוש, השחקנית של ראשון לציון לא התכנסה בתוך עצמה, אלא דווקא לקחה על עצמה עוד ועוד אחריות. אולי הרגישה שהיא חייבת לקבוצה, אבל העובדה שהובילה כדור באופן מעורר הערכה עזרה לה גם לאסוף את הביטחון לקראת הזריקה החמישית שכן נכנסה. 55:60 לראשל"צ לקראת הרבע המכריע.
ראשון לציון הובילה במרבית הזמן ברבע הרביעי בפער שנע בין 5 ל-7 נקודות, אלא שכמו ברבע השלישי, ההגנה הלא מתואמת והתקפה שמדי פעם איבדה את הראש, גרמו לה לאבד את כל היתרון וזמן הכי קריטי. שתי דקות וחצי לסיום עמדה התוצאה על 75:75. זיו ארז שוב הזעיק פסק זמן ושוב הקבוצה שלו חזרה ממנו מסודרת יותר. ארבע נקודות רצופות העלו אותה ליתרון 75:79, לפני שדני גוט לקח פסק זמן מהצד השני. אלא שהרצליה דווקא איבדה את הכדור בשתי ההתקפות הבאות וכך גם את המשחק. הקבוצה שתמיד נלחמת ולא פעם מספידה בהפרשים צמודים, סבלה הערב שוב מאותה בעיה. 75:81 לראשון לציון, שצריכה לתקן הרבה אבל יכולה להירגע אחרי שבועות סוערים.
 
קלעו לראשל"צ: סימס 30, ציפל 17, כהן 12, בלוק 11, רווח 6, סויץ 3, קארש 2.
קלעו להרצליה: סימון 28, בראון 25, פורביס 10, פליישר 5, צוובנר 3, מייסנברג 2, עזורי 2.
 
הפועל בני פ"ת – מכבי בנות אשדוד 90:63
כשהיא נהנית מרוח גבית אדירה אחרי הניצחון ביום שישי האחרון ברמלה הגיעה מכבי בנות אשדוד למשחק מול קוטלת הענקיות מפתח תקווה. השחקניות מעיר הנמל אומנם ניצחו בשבועות האחרונים את כל היריבות שלהן לצמרת, אבל אם יש מקום שבו כל קבוצות הצמרת הסתבכו העונה – הוא אם המושבות. הרבע הראשון היה צמוד למדי והסתיים ב-18:23 לזכות אשדוד, שנהנתה הפעם מקצב צבירת נקודות בלתי אופייני.המאמן עדן ענבר אמר ביום שישי אחרי הניצחון ברמלה כי הוא גאה הרבה יותר כשהקבוצה שלו סופגת 60 נקודות מאשר כשהיא קולעת 85, אבל הערב בפתח תקווה נראה שהוא יכול היה להיות מרוצה לא רק מקצה צבירת הנקודות אלא גם מאופן החלוקה שלהן. שבע שחקניות על עלו לוח הקלעיות עוד במחצית הראשונה ואפילו אליסון הייטאוור, ששיחקה "על רגל אחת" ביום שישי נראתה שוב חדה ועזרה לקבוצתה להוביל 40:47 במחצית שבה רק ויקטוריה ויויאנס קולעת בדו-ספרתי (13).
הרבע השלשיי אשדוד כבר התפוצצה. עם כל הכבוד לנקודות ולאחוזים היפים של קאדיג'ה קייב בפתח תקווה, זה היה המופע של אלכס כהן מאשדוד, שסיימה את הרבע השלישי עם 22 נקודות ב-9 מ-12 ל-2 ו-1-1 מאחד לשלוש. ההצטיינות של הפורוורדית מאשדוד היא זו שלמעשה הכריעה את גורל הרבע ובדיעבד גם את המשחק כולו. השחקניות של ענבר ירדו להפסקה בין הרבעים ביתרון 54:74 והיו צריכות רק לשייט לניצחון ברבע האחרון.גם במשחק הזה, בדיוק כמו בחולון, המשחק ברבע האחרון היה לפרוטוקול בלבד; גם כאן, כמו בחולון, התוצאה הייתה כמעט זהה והבדלי הרמות נראו מהרגע הראשון; וגם כאן, כמו בחולון, קבוצת החוץ שהגיעה עם רצף של שישה ניצחונות בשבעת המשחקים האחרונים יצאה עם ניצחון גדול על קבוצת התחתית. 63:90 לאשדוד בתום רבע אחרון שבאמת אין מה לכתוב עליו הביתה מבחינת מתח ותחרותיות.
 
קלעו לפ"ת: קייב 20, בל 10, רוט 10, חדד 9, גבעון 6, הופר 5, קירשטיין 2, דוייב 1.
קלעו לאשדוד: כהן 24, ויויאנס 23, סהר 12, בון 10, הייטאוור 7, פרסלי 7, דיין 3, קופלביץ' 2, אוסיגוואי 2.