רועי לזר: הולכים בכל הכוח לניצחון
רועי לזר: הולכים בכל הכוח לניצחון
רועי לזר, מאמנה של קבוצת הנשים בכדורסל של הפועל ראשון לציון, חתום על ההפתעה הגדולה של המחזור אמש (17) בליגת אתנה ווינר לנשים בכדרסל, אחרי שניצח את האלופה מכבי בן בנות אשדוד. ראיון מיוחד
מאת: עורך האתר     16/01/2018

רועי לזר, מאמנה של קבוצת הנשים בכדורסל של הפועל ראשון לציון, חתום על ההפתעה הגדולה של המחזור אמש (17) בליגת אתנה ווינר לנשים בכדרסל, אחרי שניצח את האלופה מכבי בן בנות אשדוד 75:77 . תפסנו אותו לראיון ובין היתר ביקשנו ממנו לנתח את מצב הקבוצות בליגה לקראת משחקי הפלייאוף ולספר לנו על ההכנות של נבחרת הנערות של ישראל עד גיל 18, אותה הוא מוביל, לאליפות אירופה שתיערך בחודש אוגוסט באוסטריה.


רועי לזר. מאמן הפועל ראשון לציון

רועי לזר, בן 40, מאמן עונה שנייה את הפועל ראשון לציון. קודם לכן אימן במשך שתי עונות את הפועל פ"ת ואת הפועל זכרון יעקב מהליגה הלאומית.

אמש, במשחק מול האלופה, הובלתם ב-21 נקודות 7 דקות לסיום ובכל זאת יכולתם להפסיד. איך אתה מסביר את מה שקרה בדקות האחרונות?
"אני כבר לא יודע להסביר כי לצערנו זו תופעה שאנו לא מצליחים לעלות עליה. הובלנו העונה ב-8 משחקים בהפרש דו ספרתי ותמיד איבדנו את היתרון. גם בשבוע שעבר, כשניצחנו את אליצור נווה דוד רמלה, הובלנו ב-16 נקודות הפרש אבל לשם שינוי ניצחנו בסל. חיפשתי את כל הפתרונות ועד היום לא מצאתי. זה דבר שלא נתקלתי בו מעולם. אני שמח שלפחות את שני המשחקים האחרונים ניצחנו אבל כואב על כל שב-8 משחקים צמודים שהיו לנו הפסדנו אחרי שהובלנו בדו בספרתי".


רועי לזר. ניצחון סופר משמעותי

עד כמה הניצחון הזה על אשדוד חשוב לכם?
"הניצחון הזה סופר משמעותי לאו דווקא בגלל שניצחנו את האלופה אלא בגלל שאנו נאבקים נגד הירידה מול בני יהודה. הסיטואציה שאנו נמצאים בה היא שכל ניצחון על כל קבוצה הוא הכרחי. נכון שלנצח את אשדוד זה יותר יוקרתי ומוסיף לכייף של השחקניות, אבל מעבר לזה אין משמעות נוספת.  בנוסף חשוב לי לציין שתפסנו את אשדוד במצב הכי אידאלי. הן היו אחרי ירידת מתח מהניצחון שעשו על רמלה וגם שיחקו ללא טיפאני הייז שנקעה את הקרסול וזה עזר לנו".


דניאל קארש. מדהימה

מה היה המהלך שלך כמאמן שהביא לניצחון על אשדוד?
"כל הבנות שיחקו טוב אבל השתיים שגם בחצי הראשון נתנו מומנטום וגם ברבע השלישי תרמו משמעותית הן שתי צעירות שגדלו במחלקת הנוער של ראשון לציון. אני מדבר על הדר חדד בת 18 ודניאל קארש בת 16 וחצי. שתיהן היו מדהימות ועזרו לנו לפתוח את הפער המשמעותי. הקרדיט מגיע למאמן גידל אותן ואני מתכוון לזיו ארז".

העונה הזו ראשון לציון היא אכזבה?
"חד וחלק כן. אני ציפתי מעצמי ומהקבוצה לעשות הרבה יותר ניצחונות ועובדה שמבחינת יכולת הראינו שאנו מתמודדים עם כולם, מובילים את הליגה באסיסטים ונמצאים בצמרת בהרבה מאד נתונים סטטיסטים קבוצתיים אבל פשוט לא הצלחנו למצוא את הדרך ואין לי ספק שאני האשם הראשי בלדעת לסגור משחקים ולנצח משחקים".


עדן פורת. עונת פריצה

אבל עד כה עברתם עונה לא פשוטה עם הרבה פציעות?
"יש המון פציעות של שחקניות משמעותיות שלא רק שפגעו בנו במשחקים אלא גם באימונים אבל אלה כבר תירוצים. בתחילת העונה זו היתה עדי לוקס שנפצעה פעמיים בשרירי התאומים, אחר כך באה פציעה ארוכה מאד של מיכל אסף בכתף ופציעה של סידני קולסון באכילס. גם דניאל רבר, שהספיקה לשחק שני משחקים, נפצעה בכתף. דניאל רבר ומיכל אסף עדיין פצועות אבל יש לנו את התרומה של עדן פורות שנותנת עונת פריצה ומציגה עונה מדהימה ומראה מהיכולות שלה וכמובן שיש את התרומה של עדי לוקס והבנות הצעירות שגדלו במחלקה".
 
מה יהפוך את העונה הזו למתוקה יותר?
"שנשאר בליגה זה כרגע הכי מעניין וש-דן פורת ושאר הצעירות המקומיות ימשיכו להתקדם ולהתפתח".

יש סיבה מיוחדת שבמשחקים האחרונים פתאום הדברים מתחברים והופכים לנצחונות?
"מקצועית התחברנו מתחילת העונה וגם כשהפסדנו הכל היה כל כך צמוד. עכשיו ניצחנו 3 משחקים צמודים ואני לא באמת מרגיש שמשהו השתנה. זו תופעה שאני לא יודע לשים עליה את האצבע".


רועי אייזנברג. קבוצה מאומנת

האם תוכל לנתח את מצבן של קבוצות הצמרת של הליגה, אלה שנאבקות על האליפות ולחדד בפנינו את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן?
"אני חושב שחולון עושה עונה מדהימה . יש שם שילוב נהדר לטעמי של שחקניות זרות מאד איכותיות עם ישראליות חכמות ומנוסות ומעליהן מאמן רועי אייזנברג שהצליח להעמיד קבוצה מאד מאומנת ומחוברת. מעבר לזה אני חושב שרמלה כרגע זו הקבוצה שלדעתי יכולה להדביק את הפער וגם לאיים על 3 הקבוצות הגדולות. יש להם סגל עם השינוי שעשו הם הביאו זרות איכותיות מאד.

אני חושב שמלבד חולון, הקבוצה הנוספת שעושה עונה מדהימה ומגיע לה קרדיט ענק היא הפועל רוני פ"ת שפשוט הפתיעה את כולם ועשו ניצחונות מדהימים".

ומה לגבי אשדוד ורמת חן/בליך?
"לדעתי המבחן של אשדוד ורמת חן עדיין לא התחיל והוא יהיה בפיינל פור ושם יבחנו שתי קבוצות האלה שנבנו לאליפות".

הקבוצה שלך עמוק בתחתית, במקום לפני אחרון. מה צריך לקרות כדי שתישארו בליגה?
"אנחנו מכבדים את בני יהודה שהוכיחו שהם יכולים לנצח בערב נתון כל קבוצה ועובדה שהם גם ניצחו העונה את אשדוד. בגלל הסיטואציה הזו אנו מסתכלים לעל כל משחק ומשחק וכל משחק שנשאר לנו הוא משחק העונה וכדי שנישאר בליגה ונצליח נצטרך לסיים את העונה לפחות עם נקודה אחת מעל בני יהודה".

לפני כחצי שנה התנדבת לתרום כליה לדוד שלך. בסופו של דבר נמצאה התאמה לתושב אום אל פאחם שקיבל את תרומת הכליה שלך. עד כמה זה שינה אותך? ולמה בכלל?
"התרומה היתה לדוד שלי אבל בתקופה הזו אני מעדיף להתמקד בכדורסל ולהישאר מפוקס בקבוצה שלי ופחות לדבר על נושאים אישיים".

בחודש אוגוסט נבחרת הנערות תתמודד באליפות אירופה באוסטריה.  מה המטרות והאם אתה רואה בשחקניות הצעירות האלה את דור העתיד של הכדורסל הישראלי?
"המטרות לנצח כמה שיותר משחקים ולנסות לתרום ולשפר כמה שיותר את השחקניות. בלי ספק יש בנבחרת כמה בנות שיהיו דור העתיד שלנו ויוכלו להשתלב בשנים הבאות ולהיות פקטור מאד משמעותי בליגת העל כי יש לנו נבחרת מוכשרת וטובה מאד".


הפועל ראשון לציון. הולכים בכל הכוח לניצחון 

בשבוע הבא יש לך משחק מול בנות הרצליה בליגה. מה לרשום?
"שאנחנו הולכים בכל הכוח לניצחון כי אין לנו שום ברירה אחרת. מצד שני אנו מכבדים את הרצליה עדיין לא ניצחנו אותן העונה ויודעים שזו תהיה משימה לא פשוטה".