יוטיוב מנהלת הליגה נשים אינסטגרם מנהלת הליגה נשים מנהלת הליגה נשים פייסבוק
מכבי הפניקס חיפה הפועל ראשל"צ מכבי אשדוד א.ס רמה"ש נווה דוד רמלה מכבי רמת גן הפועל בני פתח תקווה אליצור ויראלי תל אביב אליצור חולון בנות הרצליה

"בכל פעם שאני לא במקום ראשון – זה כישלון"

מאמן הפועל ראשל"צ, זיו ארז, מרוצה מפתיחת העונה המושלמת של הקבוצה שלו ולא חושש להציב מטרות גבוהות להמשך # הוא בטוח שהקושי הניהולי במועדון לא זולג לפרקט, מסביר מדוע התפקיד שלו הוא סוג של שליחות ולא חושש להעביר ביקורת קלה על השחקניות הבוגרות בליגה # ראיון
02/11/2021
"בכל פעם שאני לא במקום ראשון – זה כישלון"
 
מאמן הפועל ראשל"צ, זיו ארז, לא מתנדב לצאת בהצהרות, אף שבלי לשים לב הוא מספק לא מעט כאלה. שלושה מחזורים אחרי פתיחת העונה, הקבוצה שלו מדורגת במקום השני בליגה, עם מאזן מושלם של שלושה ניצחונות - כל זה כשהמועדון עצמו נמצא תחת עננה של פירוק ועתיד לא ברור.
"קודם כל, אין סוד הצלחה לפתיחת העונה הזאת", הוא טוען, "אנחנו בהתחלה של ההתחלה ושלושה ניצחונות עוד לא מסמלים כלום. זו אפילו לא התחלה, וכמו שאומרים – גם תרנגול עיוור לפעמים מוצא גרגיר". אלא שארז לא חושב שהקבוצה שלו היא תרנגול עיוור. רחוק מזה. הקבוצה נראית מאומנת מאוד, יחידה שיודעת מה היא רוצה מעצמה על הפרקט, ונראה שהמצב בקומת ההנהלה ממש לא משפיע על המגרש. "האיש היחיד שזה משפיע עליו הוא אני, כי אני עושה הכל בקבוצה. השחקניות מכירות אותי כמאמן, כמוטיבטור, כאיש הנוזף, כאדם המשלם וכדמות המשפיעה. אבל אם אתה חושב שזה גורם לי להרגיש אנדרדוג כמאמן או כמועדון, אז ממש לא. אני לא אנדרדוג בשום מצב".
לצד עיסוקיו בקבוצת הנשים, ארז הוא גם מורה לחינוך גופני בגימנסיה הריאלית בעיר במשך יותר משלושה עשורים, ולטענתו העבודה הזו תורמת לו גם בניהול המשחקים. "לכל מאמן יש את היתרונות שלו. במקרה שלי, אני שנים עוסק במתודיקה ומתעסק יום יום המון שעות עם דרכי אימון של צעירים – בעיקר במגמת כדורסל מכל הגילאים. אני בטוח שזה עוזר כשמנסים להנחיל לקבוצה שיטת משחק".

ראשל"צ ידועה כמועדון שמגדל שחקניות ומשחרר אותן. זה לא יוצר תסכול שדווקא את שנות השיא שלהן הן עושות במקום אחר?
"המועדון שלנו בנוי רק על שחקניות מקומיות וחצי מהליגה בנויה על שחקניות שלנו. כשזה יסתדר כספית נוכל לכוון למקומות יותר גבוהים. אני מסתכל על עצמי כפלטפורמה ולא כקבוצה לאליפות, אבל האמת היא שזה לא סותר. אם שחקניות רוצות להיות טובות כדי לעזוב, הן קודם כל צריכות להביא הישגים".

השנה נפרדתם גם מדניאל קארש. זה לא פוגע ביכולת של הקבוצה לייצר המשכיות?
"דניאל קארש לא פירקה את הקבוצה, כי יש לנו בעמדה שלה צעירות מאוד טובות. איחלתי לה בהצלחה, אני חושב שהיא מיצתה את עצמה במועדון, ובלי קשר אליה עדיין פונים לכל הצעירות שלנו שיעברו. אני מקווה שבבוא היום נוכל להתגאות לא בשחקניות ליגת על אלא הרבה מעבר לכך.הרושם הוא שהגיל הממוצע של הישראליות בליגה הולך ויורד.
"חוץ מהבנות של ראשון יש עוד 4-3 צעירות וזהו. הבעיה היא שרוב הבנות הצעירות בליגה עוד חולמות ומוכנות להרוויח מעט, אבל בגילאים מאוחרים יותר הן רוצות להרוויח יותר, אפילו שחלקן נשארו בינוניות. שחקניות היום חייבות להבין שהן צריכות להשתפר כדי שבגיל מאוחר יקבלו את ההכרה הכספית והמקצועית".

אימנת גברים עד שנת 2009, מה גרם למעבר לנשים?
"פתחתי את הפרויקט הזה מאפס. נוצר לי בזמנו חלון הזדמנויות. הייתי כל הזמן עם הבנים, ומנהלת הגימנסיה הריאלית רצתה שיהיה גם פרויקט של בנות. התחלתי להזמין ילדות משכבת ג'-ד' והתחלתי להיקשר לבנות. הפרויקט צמח, ואני גיליתי שאני מאוד אוהב לעבוד עם הילדות. זו העצמה נשית בספורט מאתגר. זה לא ריקוד, שהוא טריוויאלי לבנות, אלא משהו שאני רואה בו משמעות עצומה לקידום נשים".מה השוני בין אימון נשים לגברים?
"אצל בנים, בגיל 16 אתה צריך לשכנע אותם שהם לא מייקל ג'ורדן. אצל בנות, צריך לשכנע אותן שהן כן. בלא מעט מקרים הן שמות לעצמן תקרת זכוכית מאוד נמוכה וצריך לשכנע אותן שהן באמת טובות. גם המוכשרות לא תמיד מודעות ליכולת שלהן".

אז מה המטרות של ראשל"צ העונה?
"המטרה היא תמיד מקום ראשון. בכל פעם שאני לא במקום ראשון, אני כישלון. ונכשלתי הרבה. אפשר לתת תירוצים, כי יש ילדות שגדלות אצלנו, הוותיקות עזבו למקומות שמשלמים יותר, אבל אנחנו רוצים תמיד להצליח. לפני שנתיים היינו בפיינל פור, ובאופן כללי אנחנו קבוצה שיכולה הכל. זו ליגה מאוד צפופה, יש זרות דומיננטיות. מטרת העל היא למצות את עצמנו וכל יום להשתפר - ואז יגיעו תוצאות ואחריהן גם ייצאו מכאן שחקניות בסדר גודל שאני באמת חולם עליו".
 
צילומים: עודד קרני